सरकारले देशभरका ३ सय ११ स्थानीय तहमा नागरिक स्वास्थ्य केन्द्र सञ्चालन गर्ने

सरकारले देशभरका ३ सय ११ स्थानीय तहमा नागरिक स्वास्थ्य केन्द्र सञ्चालन गर्ने : Icon Khabar

काठमाडौं, पुस १७ । सरकारले देशभरका ३ सय ११ स्थानीय तहमा नागरिक स्वास्थ्य केन्द्र (नागरिक स्वास्थ्य केन्द्र) सञ्चालन गर्दै आएको छ ।

प्रत्येक स्थानीय तहमा नागरिक कल्याण केन्द्र स्थापना गर्ने लक्ष्यका साथ यस वर्ष ३ सय ११ वटा केन्द्र स्थापना गरिएको आयुर्वेद तथा वैकल्पिक चिकित्सा विभागका महानिर्देशक डा वासुदेव उपाध्यायले जानकारी दिए ।

उनका अनुसार यसै वर्षभित्र सबै स्थानीय तहमा यस्ता केन्द्र स्थापना हुनेछन् । क्यान्सर, उच्च रक्तचाप, मुटुसम्बन्धी समस्या, मधुमेह, मिर्गौला तथा श्वासप्रश्वाससम्बन्धी र मानसिक रोग तथा मोटोपना जस्ता नसर्ने रोगलाई न्यूनीकरण गर्न सिटिजन वेलनेस सेन्टरहरू स्थापना गरिएको हो ।

डा उपाध्यायले स्थानीय तहमा रहेका आयुर्वेदिक औषधालयले नागरिक कल्याण केन्द्र सञ्चालन गर्ने बताए । उनले स्वास्थ्य केन्द्रमा जिल्ला आयुर्वेद औषधालयले फोकल पर्सन तोक्ने बताए ।

स्वास्थ्य केन्द्रहरूले माथि उल्लेखित नसर्ने रोगहरूको उपचार गर्नेछन् र मानिसहरूलाई स्वस्थ जीवनशैली अपनाउन तालिम पनि दिनेछन्। त्यसैगरी केन्द्रहरूले आयुर्वेदिक जीवन शैली र स्वस्थ आहार अपनाउने सम्बन्धमा जनचेतनामूलक कार्यक्रम सञ्चालन गर्नेछन् । प्रत्येक केन्द्रले स्थानीय तहमा पाँचवटा नागरिक कल्याण समूह गठन गर्नेछ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Published Date: 02 January 2024
Website | + posts