जलवायु परिवर्तनले नेपालमा ठुलो नोक्सान हुन सक्ने

जलवायु परिवर्तनले नेपालमा ठुलो नोक्सान हुन सक्ने : Icon Khabar

काठमाडौँ, जेठ २२ । जलवायु विज्ञहरुले विपद्जन्य हानी तथा नोक्सानीका कारण नेपालले विगत आठ वर्षमा करिब साढे १८ करोड अमेरिकी डलर बराबरको नोक्सानी भोगेको बताएका छन् ।

मङ्गलबार काठमाडौँमा आयोजित एक कार्यक्रममा विज्ञहरुले आउने दिनमा जलवायुजन्य विपदका घटनाहरुमा उल्लेख्य वृद्धि हुने बताए । बाढी, पहिरो, समुन्द्री आँधीलगायतका घटनाहरु बढीभन्दा बढी वृद्धि हुने उनीहरुले बताए ।

कार्यक्रममा बोल्दै जलवायु विज्ञ एवम् प्रकृति रिसोर्स सेन्टरका निर्देशक प्रविनमान सिंहले आगामी दिनमा बाढी, पहिरोलगायतका घटनाहरुमा वृद्धि हुने बताए । उनले विपद्जन्य घटनाले मानवीय र प्राकृतिक प्रणालीमा ठुलो असर पुग्ने बताए । उनले जलवायुजन्य विपद्का कारण मानवीय र आर्थिक क्षतिका साथै सामाजिक, सांस्कृतिक क्षेत्रमा पनि बढी असर परेको जिकिर गरे ।

निर्देशक सिंहले मेलम्चीको बाढीका कारण प्राकृतिक स्रोत, इकोसिस्टम, आर्थिक, सामाजिक, सांस्कृतिक असरहरु बढी भएको बताए । उनले बाढीका कारण प्राकृतिक सौन्दर्यमा पनि असर परेको जानकारी दिए । उनले बाढीका कारण बसाइसराइँको समस्या बढेको बताए । बाढीले घरायसी काममा महिलाहरुको बोझ झनै थपिएको बताए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?
+1
11
+1
126
+1
10
+1
5
+1
16
Published Date: 04 June 2024
Website | + posts