ब्याजदर घटाए पनि बैंकहरूको कर्जा प्रवाह न्यून

ब्याजदर घटाए पनि बैंकहरूको कर्जा प्रवाह न्यून : Icon Khabar

काठमाडौं, माघ २० । बैंकहरूले ब्याजदर घटाए पनि आर्थिक मन्दीका कारण व्यवसायिक आत्मविश्वास कम भएकाले कर्जाको माग कम भएकाले कर्जा प्रवाह बढाउन सकेका छैनन् ।

बैंकर्सका अनुसार कर्जाको माग सोचे अनुसार बढेको छैन । नेपाल बैंकर्स संघका अध्यक्ष सुनिल केसीले भने, “व्यावसायिक क्षेत्रप्रतिको न्यून विश्वासका कारण बैंकहरूले नगद प्रवाहमा समस्या भोग्नुपरेको हो। “

हालसालै वाणिज्य बैंकहरूले आफूसँग कर्जायोग्य रकम बढी राखेपछि आधार ब्याजदर घटाएर ७.७७ प्रतिशतसम्म पुर्‍याएका छन् । हाल बैंकहरूको भारित औसत आधार दर पुस मसान्तसम्म करिब ९.५ प्रतिशत रहेको छ जुन अघिल्लो वर्षको सोही अवधिमा १०.९१ प्रतिशत थियो ।

आर्थिक वर्ष २०२३/२४ को मौद्रिक नीतिको पहिलो समीक्षाबाट नेपाल राष्ट्र बैंकले यस मुद्दामा उदारता देखाएपछि ब्याजदरमा उल्लेखनीय गिरावट आएको हो । राष्ट्र बैंकले बैंक दर ७.५ प्रतिशतबाट घटाएर ७ प्रतिशतमा पुर्याएको छ भने नीतिगत दर पनि ६.५ प्रतिशतबाट ५.५ प्रतिशतमा परिमार्जन गरेको छ ।

राष्ट्र बैंकले ब्याजदर घटाउन उदार नीति लागू गर्न लामो समयदेखि केन्द्रीय बैंकलाई दबाब दिँदै आएको निजी क्षेत्रको आग्रहलाई सम्बोधन गर्ने प्रयास गरेको हो । केही हदसम्म यसले शेयर बजारका लगानीकर्तालाई केही राहत दिएको छ । तर, यसले घरजग्गा क्षेत्रमा लगानीकर्ताको ठूलो विश्वास बढाउन असफल भएको छ ।

स्वदेशी उपभोगमा कमी आएका कारण समग्र माग घटेको केसीले ऋणको माग घटेकाले आयातित वस्तुको माग पनि घटेको बताए । उनका अनुसार व्यवसायीले पनि ऋणको कारोबार रोकेर नगदमा आधारित कारोबारमा केन्द्रित भएको जानकारी दिएका छन् ।

केसीले आगामी दिनमा ब्याजदर अझै घट्ने बताए । ‘निक्षेप संकलन बढ्दै गएकाले पनि कर्जा उल्लेख्य मात्रामा बढेको छैन,’ उनले भने ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Published Date: 04 February 2024
Website | + posts