कस्तो छ भन्सालीको ‘हिरामण्डी’ सिरिज ?

कस्तो छ भन्सालीको ‘हिरामण्डी’ सिरिज ? : Icon Khabar

मुम्बई, वैशाख २५ । बलिउडका निर्देशक सञ्जय लीला भन्साली वेब सिरिज ‘हिरामण्डीः द डायमण्ड बजार’ मार्फत ओटीटीमा डेब्यु गरेका छन् । यो शृङ्खला १९४० को दशकको लाहोर हिरामण्डीका वेश्याहरूको कथा हो । जसमा देशलाई स्वतन्त्र गराउनमा उनीहरुको कति ठूलो योगदान थियो भन्ने देखाइएको छ । तर मितिहरू रेकर्ड गरिएको छैन् । यस सिरिजलाई क्रिटिक्सले राम्रो रेटिङ दिएका छन् । यस रिपोर्टमा ‘हिरामाण्डी : द डायमण्ड बजार’ सिरिज कस्तो बनेको भन्ने बारे चर्चा गर्दैछौँ ।

सिरिजको कथा शाही इलाका हिरामण्डीको हो, जहाँ वेश्याहरुको शक्ति हुन्छ । सिरिजको कथा मल्लिकाजन नामक एक वेश्याको वरिपरि घुम्छ । यो पात्र मनिषा कोइरालाले निभाएकी छिन् । मल्लिकाजनको भतिजी फरीदानसँग फरक झगडा भइरहेको छ । मल्लिकाजानकी छोरी आलमजेबलाई कविता लेख्न निकै मन पर्छ । उनी यो पेशाबाट टाढा जान चाहन्छिन् । तर मल्लिकाजन कवितालाई घृणा गर्छन् । आलमजेब पनि त्यही क्षेत्रमा आउन चाहन्छिन् । मल्लिकाजनकी दोस्रो छोरी बिब्बोजनले स्वतन्त्रताको लागि लडिरहेका मानिसहरूलाई मद्दत गर्छिन् । सिरिजले वफादारी, अवफादारी र घृणाका कथाहरू बीचको स्वतन्त्रताको लडाइलाई चित्रण गरेको पाइन्छ ।

सञ्जय लीला भन्सालीको विशेषता भनेको उनका फिल्महरूमा महिला पात्रहरू प्रमुख हुने गर्दछन् । यो सिरिजमा पनि त्यस्तै देखिएको छ । सिरिजमा पनि महिला पात्रलाई निकै सशक्त ढंगले प्रस्तुत गरिएको छ । मनिषा कोइराला मल्लिकाजन जस्तै शक्तिशाली छिन् । त्यस्तै, लज्जोको चरित्रमा ऋचा चड्डाको दर्दनाक चरित्र देखाइएको छ । सच्चा प्रेम टुटेका प्रेमीहरूले उनको चरित्रसँग आफूलाई जोड्ने छन् ।

त्यस्तै, अभिनेत्री सोनाक्षी सिन्हाले फरीदानको भूमिका निभाएकी छिन् । यो उनको करियरको अहिलेसम्मकै उत्कृष्ट प्रदर्शन भन्न सकिन्छ । सोनाक्षी सिन्हाले सिरिजमा मनिषा कोइरालालाई कडा टक्कर दिएकी छिन् । मल्लिकाजानकी छोरी बिब्बोजानको भूमिकामा अदिती राव हैदरी निकै सुन्दर र गम्भीर देखिएकी छिन् । मल्लिकाजानकी दोस्रो छोरी आलमजेबको भूमिकामा सञ्जय लीला भन्सालीकी भान्जी शरमिन सहगल अलि कमजोर देखिएकी छिन् । वहिदाको चरित्रमा सञ्जीदा शेखको मेहनत देखिन्छ ।

महिला पात्रबाहेक शृङ्खलाका पुरुष पात्रको कुरा गर्ने हो भने ताजदारको भूमिकामा ताह शाह बदुशाले सकारात्मक भूमिका निर्वाह गरेका छन् । उनी स्वतन्त्रता संग्राममा पनि संलग्न छन् । ताह शाह बदुशाले आफ्नो भूमिका राम्रोसँग निभाएका छन् । फरदीन खान लामो समयपछि यस सिरिजबाट अभिनयमा कम्ब्याक गरेका छन् । उनले वली मोहम्मदको भूमिका निभाएका छन् । फरदीनले पनि आफ्नो भूमिका राम्रोसँग निभाएका छन् । शेखर सुमन र अध्यायन सुमनको कुरा हो भने जुल्फिकारको भूमिका शेखर सुमनले र जोरावरको भूमिका अध्यायन सुमनले निभाएका छन् । दुवैको भूमिका सानो र कमजोर देखिन्छ ।

सञ्जय लीला भन्सालीको निर्देशन गजबको छ । भन्साली आफ्नो भव्य सेट र वेशभूषाका साथ उत्कृष्ट कथाहरू स्क्रिनमा ल्याउनका लागि परिचित छन् । यो कुरालाई उनले सिरिजमा कायम राखेका छन् । धेरै हदसम्म उनी आफूले देखाउन चाहेको अवधि देखाउन सफल भएका छन् । आठ एपिसोडको यो सिरिज ४५ मिनेटदेखि एक घण्टासम्मको छ । पहिलो पाँच एपिसोडमा पटकथा अलि कमजोर भए पनि पाँच एपिसोडपछि सिरिजले आफ्नो पकड राख्छ । जब हरेक पात्रको रहस्य खुल्छ । तर सिरिजका पुरुष पात्रहरू महिला पात्रको ओझेलमा परेको महसुस हुन्छ ।

सञ्जय लीला भन्सालीको फिल्मको बिशेषता भनेको उनको फिल्मका गीतहरु निकै राम्रा छन् । एक पटक सुन्दा मनमा गीत आउँछन् । तर यो सिरिजमा यस्तो कुनै गीत छैन जुन सुनेर याद आउँछ । सिरिजका संगीत निर्देशक भन्साली आफै हुन् । यो सिरिजमा राम्रो सङ्गीतको कमी छ। हो, सिरिजको ब्याकग्राउन्ड म्युजिक निकै राम्रो छ । जसले दृश्यलाई प्रभावकारी बनाउन निकै सहयोग गरेको छ ।

यस सिरिज मार्फत भन्सालीले इतिहासको इतिहासमा स्थान पाउन नसकेको योद्धाको कथा ल्याएका छन् । हिरामण्डीका दरबारहरूले देशको स्वतन्त्रताका लागि आफ्नो जीवन बलिदान दिए । समयले उनको त्याग बिर्सिसकेको छ । यदि तपाईं सञ्जय लीला भन्सालीको फ्यान हुनुहुन्छ भने । यदि तपाईंलाई उनका फिल्महरू मन पर्छन् भने यो सिरिज नेटफ्लिक्समा एक पटक अवश्य हेर्न सकिन्छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Published Date: 07 May 2024
Website | + posts