रूसी सेनामा भर्ती हुने नेपाली र तिनका परिवारले रूसको नागरिकता पाउने, पुटिनले आदेशमा हस्ताक्षर गरे

रूसी सेनामा भर्ती हुने नेपाली र तिनका परिवारले रूसको नागरिकता पाउने, पुटिनले आदेशमा हस्ताक्षर गरे : Icon Khabar

काठमाडौँ, पुस २१ । रूसी सेनामा भर्ती हुन गएका नेपालीहरूले रूसको नागरिकता र राहदानी पाउने भएका छन् । राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनले युक्रेन द्वन्द्वको समयमा देशको सशस्त्र बल वा अन्य सैन्य एकाइहरूमा सेवाको लागि भर्ती हुने विदेशीहरूलाई रूसी राहदानी प्राप्त गर्ने अधिकार प्रदान गर्ने आदेशमा हस्ताक्षर गरेका छन् ।

रूसी सेनामा कति नेपाली छन् भन्ने यकिन तथ्यांक छैन तर अपुष्ट तथ्यांकअनुसार रूसको तर्फबाट लडिरहेका नेपालीको संख्या हजारभन्दा बढी छ । युद्धका क्रममा आधा दर्जनभन्दा बढी नेपाली मारिएको पुष्टी भएको छ । तर, मारिनेको पनि आधिकारिस तथ्यांक छैन ।

रूसी सरकार नियन्त्रित टेलिभिजन नेटवर्क क्रेमलिनले बिहीबार आफ्नो वेबसाइटमा यो आदेशमा हस्ताक्षर गरिएकोबारे रिपोर्ट गरेको छ। आदेश अनुसार त्यस्ता विदेशीहरूको परिवारका सदस्यहरूलाई पनि रूसी नागरिकता प्राप्त गर्ने अधिकार हुनेछ ।

विदेशी नागरिकहरूले लागि रूसी आईडी सुरक्षित गर्न आवेदन र सम्बन्धित कागजातहरू आन्तरिक मन्त्रालयमा पेश गरेपछि एक महिना भित्र यस विषयमा विचार गरिनेछ। केही डाटालाई थप प्रमाणीकरणको आवश्यकता परेको अवस्थामा म्याद तीन महिनासम्म बढाउन सकिन्छ ।

सूचना नीतिमा राज्य ड्यूमा समितिका प्रमुख अलेक्जेन्डर खिन्स्टाइनका अनुसार यस कदमले रूसको लागि लडाईमा भाग लिएका विदेशीहरूलाई अन्य देशहरूमा सुपुर्दगी गर्नुपर्ने समस्या समाधान गर्न मद्दत गर्न सक्छ ।

“अब सैनिक अपरेशनका दिग्गजहरूलाई अन्य देशमा सुपुर्दगी गर्नुपर्ने र त्यहाँ उनीहरूलाई सजाय दिइने समस्या समाधान हुनेछ । रुसले आफ्ना नागरिक सुपुर्दगी गर्दैन!” उनले टेलिग्राममा लेखे।

नोभेम्बर २०२२ देखि विदेशीहरूलाई रूसी सेनासँग सम्झौतामा हस्ताक्षर गर्न अनुमति दिइएको छ। गत महिना, रुसी रक्षा मन्त्री सर्गेई शोइगुले देशको सैन्य एकाइमा सामेल हुने “विदेशी स्वयंसेवकहरू” को संख्या गत वर्षको तुलनामा सात गुणा बढेको बताए । उनले यकिन संख्या भने खुलाएनन् ।

बिहीबार पनि, रुसी रक्षा मन्त्रालयले युक्रेनमा लडिरहेका विदेशी भाडाका सेनाको तथ्याङ्क प्रकाशित गर्‍यो। यसको अनुमान अनुसार, २०२२ को फेब्रुअरीमा मस्को र कीभ बीचको द्वन्द्व सुरु भएदेखि १३,५०० भन्दा बढी सैनिकहरू देशमा आइपुगेका छन्। कुल ५,९०० भाडाका सैनिक मारिएका छन् भने ५,६०० भन्दा बढी युद्धक्षेत्रबाट भागेका छन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Published Date: 06 January 2024
Website | + posts