नेपाल र बेलायतबीच सय वर्षअघि भएको मैत्री सन्धि दुवै देशबीचको बलियो संयन्त्र हो: परराष्ट्रमन्त्री साउद

नेपाल र बेलायतबीच सय वर्षअघि भएको मैत्री सन्धि दुवै देशबीचको बलियो संयन्त्र हो: परराष्ट्रमन्त्री साउद : Icon Khabar

काठमाडौं, पुस ६ । परराष्ट्रमन्त्री नारायणप्रकाश साउदले नेपाल र बेलायतबीच सय वर्षअघि भएको मैत्री सन्धि नेपाल र बेलायतबीचको बलियो अन्तर्राष्ट्रिय द्विपक्षीय संयन्त्र भएको बताएका छन्।

नेपाल–बेलायत मैत्री सन्धि भएको एक सय वर्ष पूरा भएको अवसरमा सिंहदरबारस्थित सोही हलमा आयोजित कार्यक्रममा उनले त्यो महाशक्तिले सन्धिमा हस्ताक्षर गर्न पाउनु नेपालका लागि गौरवको विषय भएको बताए । अफ्रिका र एसियाका धेरै देशहरू अझै पनि आफ्नो राजनीतिक स्वतन्त्रता र उपनिवेशको विरुद्धमा लडिरहेका थिए। सन् १८१६ मा नेपाल र बेलायतबीच कूटनीतिक सम्बन्ध स्थापना हुँदा सन् १९२३ डिसेम्बर २१ मा मैत्री सन्धि भएको थियो ।

नेपालले समानताका आधारमा सार्वभौमसत्ता सम्पन्न र स्वतन्त्र राष्ट्रका रूपमा सन्धिमा हस्ताक्षर गरेको बताउँदै मन्त्री साउदले विगत सय वर्षमा बेलायतसँग नेपालको सम्बन्ध धेरै क्षेत्रमा विस्तार र विस्तार भएको बताए । “बेलायत लामो समयदेखि नेपालको विकास साझेदार हो, नेपाल अनुदान सहायता लिने देशको सूचीमा परेपछि हामी दुई देशबीचको द्विपक्षीय व्यापार, पर्यटन र लगानी बढ्दै गएकोमा हामी खुसी छौं,” परराष्ट्रमन्त्री थापाले भने।

सन्धिमा हस्ताक्षर भएयता नेपाल–बेलायत सम्बन्धले ठूलो फड्को मारेको बताउँदै मन्त्री साउदले आर्थिक साझेदारी, व्यापार तथा लगानी, पर्यटन, बेलायती गोर्खा र जनस्तरको सम्बन्धका अन्य आयाममा विस्तार भएको बताए ।

परराष्ट्र सचिव सेवा लम्सालले बेलायतले काठमाडौंमा पहिलो दूतावास स्थापना गरेपछि भएको सन्धिपछि नेपालको अन्तर्राष्ट्रिय सम्बन्ध विस्तार भएको बताए । नेपाल र बेलायतबीचको मित्रता द्विपक्षीय सम्बन्धका लागि महत्वपूर्ण रहेको बताउँदै उनले बेलायत नेपालको प्रमुख विकास साझेदार भएको उल्लेख गरिन् ।

नेपालका लागि बेलायती राजदूत रोब फेनले दुई देशबीच भएको मैत्री सन्धिका कारण नेपालले कहिले पनि विदेशी कब्जाको सामना नगरेको बताए । दुई उदीयमान अर्थतन्त्र भारत र चीनको बीचमा रहेको नेपालले दुई छिमेकीले गरेको प्रगतिबाट लाभान्वित हुनुपर्ने उनको धारणा थियो ।

समारोहमा राष्ट्रिय सुरक्षा सल्लाहकार शंकरदास वैरागी, मुख्य सचिव डा वैकुण्ठ अर्याल, उच्च सरकारी अधिकारी, राजदूत तथा काठमाडौंस्थित कूटनीतिक नियोगका प्रतिनिधिहरुको उपस्थिति रहेको थियो ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Published Date: 22 December 2023
Website | + posts